Klasės valandėlė „Kvapų pasaulis“

2017 m. rugsėjo 20 dieną vyko 7a klasėje, kurią mokiniams vedė ekologinio ūkio savininkė Loreta Zajankauskienė, kuri papasakojo mokiniams apie jos ūkyje auginamas levandas ir jų ypatumus, supažindino aromaterapijos sąvoka ir kt.

L. Zajankauskienė  levandas  auginti pradėjo prieš šešerius metus kai  Lenkijoje ji nusipirko  10 krūmelių ir dabar 30-ies arų plote (Verstaminų kaime, Lazdijų r.) pasodinta apie 2 tūkstančius 600 daigų. Ekologinio ūkio savininkė pasakojo, kad prižiūrėti augalus nelengva, nes ekologiniame ūkyje negalima naudoti jokių trąšų ar pesticidų ir kovoti su piktžolėmis tenka tik ravint. Rudenį levandas tenka apkarpyti ir suformuoti gražius krūmelius. Anksčiau levandas dailino žirklėmis, tai reikalavo daug fizinės ištvermės ir laiko, dabar pasitelkia akumuliatorinį karpytuvą.  Šiuo metu ji įsirenginėja  laboratoriją, kurioje surinktas žaliavas specialiuose variniuose induose (alembikuose) garins hidrolatą, gamins eterinius aliejus ir hidrolatus, arbatas.  Mokiniai turėjo galimybę susipažinti su šviežių levandų hidrolatu, kuris veikia raminančiai (ramina saulės nudegimus, vabzdžių įkandimus, niežėjimą) bei  išgirsti kada ir kaip jis naudojamas. Ekologinio ūkio savininkė supažindino mokinius su arbatmedžio ir kitų eterinių aliejaų kvapu ir naudingumu. Kiekvienas septintokas turėjo galimybę iš penkių kvapų atpažinti levandų kvapą, paragauti saldainių ir kt. Ūkyje L. Zajankauskienė augina ir kitus kvapiuosius augalus: čiobrelius, šalavijus, ramunėles, erškėtrožes,  mėtas, medetkas, jonažoles bei kitus.

2017 m. vasarą L. Zajankauskienė suorganizavo  pirmąjį Levandų  festivalį.   o kad daugiau septintokai žinotų apie aromaterapijos kerus Loreta Zajankauskienė padovanojo  septintokams Jūratės Kukenienės knygą „Aromaterapijos kerai“, levandų puokšteles, linkėdama jiems būti sveikiems.

Audronė Pileckienė
7a klasės auklėtoja