Jaunųjų mokslininkų pavasaris

Kaip ir kasmet, pavasarį Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas Vilniuje suburia gabiausius tiriamuosius darbus atliekančius mokinius. Baigiamajame ture, balandžio 13–14 dienomis vykusiame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, beveik šimtas mokinių iš įvairių Lietuvos kampelių pristatė 61 tiriamąjį darbą, iš jų mokslininkų komisija atrinko tris geriausius.

13007305_994387973979223_252961190913470990_n

Konkurso uždarymas įvyko  balandžio 15 dieną Švietimo ir mokslo ministerijos Ovaliojoje salėje.

„Šio konkurso misija – ne tik suburti jaunuosius mokslininkus, ji kur kas didesnė. Kiekvienoje šalies mokykloje siekiame sukurti inovacijų kultūrą, paskatinti jaunus žmones rinktis tyrėjo kelią. Jūs, jaunieji mokslininkai, jau esate šios inovatyvios kultūros dalis. Galbūt kai kurie iš jūsų savo gyvenimą susiesite su mokslu, darysite atradimus, kurie padės pagerinti visų žmonių gyvenimą. Tačiau nepamirškite, kad už tai, ko pasiekėte, turite būti dėkingi savo mokytojams – jie padeda skleistis jūsų talentui“, – atidarydama baigiamąjį turą, sakė Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Mokinių darbuose – įvairių mikroorganizmų, vėžinių ląstelių, nanodalelių poveikio ekosistemai, molekulinės biologijos metodų taikymo galimybių maisto produktų kokybės kontrolei, vabzdžių elgsenos, elektromagnetinės spinduliuotės bei kitų veiksnių įtakos įvairių augalų augimui, oro, vandens telkinių užterštumo, tolimų galaktikų tyrimai. Jaunieji mokslininkai ieško kovos su kenkėjais, pelėsiais, mikrobais būdų, kuria virtualia realybe pagrįstus reabilitacinius žaidimus, bioplastiką, natūralius dažiklius, ekologišką kosmetiką ir t.t. Šiemet konkursui pateikta ir nemažai humanitarinės, sociologinės ir antropologinės srities darbų: analizuojami įvairūs kalbinės aplinkos aspektai, grafiti raiška, istorinė kraštovaizdžio kaita.

Šiemet ES jaunųjų mokslininkų konkurso finale dalyvavo gimnazijos 3gb klasės mokiniai Greta Gardziulevičiūtė ir Dominykas Gerasimovas. Konkursui jie paruošė tiriamąjį darbą „Titnago vandens savybių tyrimas“. Beveik pusę metų  Greta ir Dominykas tyrinėjo, kaip titnagas veikia vandenį, o tiksliau- ar titnagas sumažina  nitratų koncentraciją vandenyje,  kaip titnago vanduo veikia sėklų dygimą ir daigų augimą.

Visus eksperimentus ir tyrimus reikėjo kruopščiai fiksuoti ir aprašinėti, pagal konkurso organizatorių rekomendacijas ir reikalavimus parengti darbo aprašymą bei stendinį pranešimą, taip pat pasiruošti darbo pristatymui ir gynimui prieš kompetentingą ir geranoriškai priekabią  mokslininkų komisiją, kuri vertino darbų originalumą, moksliškumą, profesionalumą ir kruopštumą, tyrimo metodikos naujumą, savarankiškumą, darbo tęstinumą ir vizualinį pateikimą bei gebėjimą darbo tema diskutuoti su komisijos nariais.

Be to, Gretos ir Dominyko darbu domėjosi kiti konkurso dalyviai ir mokytojai,  stebėjosi gautas rezultatais ir ragavo… titnago vandens.

Kaip sakė renginio vedantysis Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius Egidijus Stancikas, „mokslas – tai veiksmažodis: stebėti, regėti, tyrinėti, judėti, nenurimti, tikėti… „  Jam pritaria jaunieji tyrėjai Greta ir Dominykas, žadantys savo tyrimus pratęsti ir ateityje.

????????????????

13012723_994387863979234_2262637875386063212_n 13006591_995022770582410_2948745332486864677_n