Istorija neleidžia pamiršti žydų gyvenimo bei skaudžios tragedijos

Lazdijų rajonas – maža mūsų krašto dalelė. Tačiau joje, nors ir mažoje dalelėje, atsispindi viso krašto istorija. Lietuvių gyvenime buvo blogo ir gero. Bet labiausiai atminty išlieka iš įvairių pasakojimų girdėtos istorijos apie žydus. Praeities negalima pakeisti. Tačiau iš jos galima ir būtina mokytis. Bet kai ši istorija prabyla žmonių lūpomis, išgirsti ne tik žmonių klyksmus, bet mintyse aplankai tas kankinimų vietas, ir pamatai kaip tada buvo baisu…

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos moksleiviai, kaip ir kasmet, organizavo renginius, skirtus žydų istorijai, bei žydų genocido aukoms paminėti. Gimnazijoje ilgosios pertraukos metu 2gb klasės moksleivės vedė radijo laidą ,,Žydų kultūrinis palikimas Lietuvoje“. Medžiagą radijo laidai surinko 3 g klasės mokiniai.

Gimnazijos bendruomenė susipažino su žydų atvykimo į dabartinę Lietuvos teritoriją istorija, išgirdo apie žydų religiją, papročius ir tradicijas.

5 ir 2 gimnazijos  klasės moksleiviai dalyvavo netradicinėse  pamokose, skirtose istorinei atminčiai ugdyti ir gilesniam Europos žydų kultūros pažinimui. Pamokos tema ,,Nuo lopšio iki kapo“. Mokiniai, ne tik klausėsi mokytojos pasakojimo, apie žydų gyvenimą Lietuvoje, bet ir žiūrėjo filmus apie žydų kultūrinį palikimą.

Gimnazijos skaitykloje  buvo eksponuojama nuotraukų paroda ,,Lazdijų miesto žydų gyvenimo keliu“. Šis kelias dar praėjusiais mokslo metais  buvo praeitas su istorijos mokytoja, skaityklos vedėja ir 7b klasės mokiniais. Pamokos metu buvo aplankytos tos vietos ir namai, kuriose gyveno ir dirbo Lazdijų žydai.

Penktadienį skaitykloje bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė 1 g c mokiniams vedė netradicinę pamoką apie Lazdijus ir juose tarpukario metu gyvenusius žydus. Pamoka buvo nepaprastai vertinga, nes pasakojimas buvo iliustruojamas nuotraukomis ir tikrais istoriniais faktais

Šiemet Lietuvoje minimos 77-osios Holokausto metinės, o rugsėjo 23 dieną sueina lygiai 75 metai, kaip buvo sunaikintas Vilniaus getas.

Rugsėjo 21 dieną kartu su 2 g a klasės mokiniais registravomės ir dalyvavome pilietinėje akcijoje ,,Atminties kelias“. Nedidelę atkarpą kelio iki genocido aukų kapų Katkiškėje nuėjome pėsčiomis, taip pagerbdami aukų atminimą. Kaip ir kiekvienais metais, susitikome su Veisiejų Sigito  Gedos gimnazijos moksleiviais, kurie taip pat atvyko pagerbti genocido aukų. Prie paminklo buvo uždegtos žvakelės ir padėti atminimo akmenėliai.

Šiandien žydai rado savo vietą pasaulyje. Tačiau istorija neleidžia pamiršti jų gyvenimo bei skaudžios tragedijos.

Istorijos mokytoja Salomėja Paškevičienė

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė