IŠ RESPUBLIKINĖS OLIMPIADOS – SU SVARIAIS LAIMĖJIMAIS

2020 m. kovo 6-7 dienomis Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje vyko respublikinė lietuvių kalbos ir literatūros olimpiada Lietuvos ir užsieno lietuviškų mokyklų 9-12 kl. mokiniams. Lazdijų rajonui respublikinėje olimpiadoje atstovavo du Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai: 2gb kl. mokinys Paulius Čepulis (mokytoja Zita Šklėrienė) ir 4ga kl. mokinė Diana Česnakevičiūtė (mokytoja Snieguolė Mazaliauskienė), kurie rajoninėje lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadoje laimėjo pirmąsias vietas. Respublikinėje olimpiadoje dalyvavo 128 Lietuvos mokyklų mokiniai ir mokiniai iš Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Baltarusijoje ir Rusijoje esančių lietuviškų mokyklų.

Respublikinės lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados dalyviai sprendė užduotis ir rašė esė. Olimpiados užduočių turinys buvo įvairus ir išties sudėtingas, kadangi buvo vertinamos dalyvių žinios, susijusios su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Mažosios Lietuvos literatūra bei kultūra, lietuvių literatūros istorija, lietuvių literatūros ir kitų menų sąveika, šiuolaikine lietuvių literatūra ir jos kontekstais, literatūros teorija, teksto suvokimu, taip pat buvo tikrinama, ką olimpiados dalyviai išmano apie lietuvių kalbos tarmes, leksiką ir žodžių darybą, lietuvių kalbos fonetiką, akcentologiją, morfologiją, sintaksę ir stilistiką. Be to, užduočių turinyje buvo ir kalbos faktų lyginimas – loginio mąstymo užduotis.

Kol olimpiados dalyviai atlikinėjo užduotis, juos lydėję mokytojai klausėsi Lietuvių kalbos instituto bendrinės kalbos tyrimo centro vyriausiosios mokslo darbuotojos dr. Ritos Miliūnaitės pranešimo „Ką šiandien reiškia kūrybinė kalbos galia ir kaip ją pažadinti?“.

Olimpiadinė patirtis yra neįkainojama, kadangi kiekvienas dalyvis turi unikalią galimybę ne tik įsivertinti savo žinias, lietuvių kalbos bei literatūros kaip kultūros dalies pažinimą, rašymo įgūdžius bei kūrybiškumo ir intelektualumo raišką, bet ir pabendrauti su bendraminčiais, užmegzti naujas pažintis bei smagiai praleisti laiką. Olimpiados dalyviai, atlikę lietuvių kalbos ir literatūros užduotis bei parašę esė, dalyvavo vakarinėje programoje. Buvo galima rinktis ekskursiją po Druskininkus, apsilankymą vandens parke, vandens pramogas nakvynės vietose.

Kovo 7–osios rytą olimpiados dalyviai susirinko į iškilmingą respublikinės lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados Lietuvos ir užsieno lietuviškų mokyklų 9-12 kl. mokiniams uždarymą. Džiugu, kad tarp nugalėtojų – ir mūsų gimnazijos mokiniai. Diana Česnakevičiūtė (4ga kl.) buvo apdovanota Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagyrimo raštu už kūrybišką esė. Paulius Čepulis respublikinėje lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadoje iškovojo antrąją vietą ir buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos II laipsnio diplomu bei medaliu. Kaip vėliau paaiškėjo, Paulių Čepulį nuo pirmosios vietos teskyrė tik vienas vienintelis taškas. Bet tai vis tiek yra neeilinis ir svarus pasiekimas.

Nugalėtojai taip pat apdovanoti vertingais prizais, kuriuos įsteigė olimpiados rėmėjai: Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Druskininkų „Ryto“gimnazija, leidykla „Odilė“, leidykla „Gelmė‘, Rašytojų sąjungos leidykla, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus kolegija, Vilniaus universitetas.

Džiaugiamės svariais mūsų gimnazijos mokinių – Pauliaus Čepulio ir Dianos Česnakevičiūtės – laimėjimais bei linkime sėkmės ateityje!

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos informacija

Nuotraukos S. Mazaliauskienės