Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 sausio
PATKPŠS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

„Iš gero literatūros kūrinio galime gerti lyg iš kalnų šaltinio, ir jis niekada neišseks“

 

        Sparti XXI a. visuomenės kaita verčia keisti požiūrį ir į daugelį  mokymo ir mokymosi sričių, pavyzdžiui, į skaitymo mokymąsi. Šiandien skaitymas apibūdinamas kaip raktas į savarankiško ir kūrybinio mąstymo ugdymą, siekiant įgyvendinti savo tikslus, plėsti žinias ir galimybes bei veiksmingai dalyvauti visuomenės gyvenime. Taigi šioje sampratoje skaitymo skatinimas ir rašymo gebėjimų ugdymas itin aktualus šiandienos mokyklose. Todėl svarbu inicijuoti mokyklose skaitymo ir rašymo gebėjimų ugdymui skirtas tikslines veiklas, padėsiančias mokiniams lavinti vaizduotę, atmintį, kūrybiškumą bei formuoti dvasiškai brandesnę, labiau kultūringesnę asmenybę.

        Sausio 19 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko biblioterapijos užsiėmimas su 5–7 klasių mokiniais. Užsiėmimą vedė gimnazijos  psichologė Asta Čėsnienė ir specialioji pedagogė metodininkė Edita Stanulienė. Užsiėmimo metu, prie puodelio karštos, kvapnios arbatos ir saldumynų, buvo pristatoma ir aptariama  amerikiečių rašytojos Louisos May Alott knyga „Mažosios moterys“. Psichologė Asta Čėsnienė nušvietė ne tik minėtos knygos turinį, bet ir supažindino su biblioterapijos sąvoka bei skaitymo nauda, teikiančia malonumą ir skatinančia  jauną žmogų augti.

        Gyvename pasaulyje, kupiname knygų, su kuriomis  susitikome  dar kūdikystėje, kai motina sekė pasaką, kai ji, palinkusi prie mūsų, dainavo  lopšinę. Paskui jau patys bandome „skaityti“, žiūrėdami į paveikslėlius, iš keistų ženklų – raidžių dėliojame  žodį, sakinį… Rodos, kas čia tokio?

        Žiūrėjome  į knygą, į tvarkingai išsirikiavusias raides. Stovi jos gražiai viena prie kitos, nejudėdamos. Iš pirmo žvilgsnio ramiose eilutėse išmokote perskaityti neramias mintis.

        Knyga – tai žmonijos stebuklas, kuri teikia žinių, moko apibendrinti tikrovę, suprasti gyvenimą. Žinojimas daro žmogų gražų, išmintingą. Šimtus ir tūkstančius žmonių knyga išvedė į gyvenimo aukštumas. Savo  perskaitytose knygose, manau, ne vienas radome gyvas praėjusių laikų godas, girdėjome aiškius bei įtaigius žmonių balsus, pasaulio išmintį.  O ką tikroviško, nuoširdaus  bei sentimentalaus 5 -7 klasių mokiniai aptiko skaitydami Louisos May Alott knygos (romano) ištrauką  „Mažosios moterys“?.

        Kažkada buvusi turtinga, Megės, Džo, Betės ir Eimi šeima nuskurdo. Keturioms sesutėms ir jų mamai teko nemažai  išgyventi bei patirti įvairių nesėkmių.  Mergaitėms reikia labai susikaupti ir gyventi toliau. Vyresniosios sesutės uždarbiauja: Megė prižiūri vaikus, Džo – seną tetą. Betė lieka namie ir daugiausia laiko skiria namų ruošai. Tik jauniausioji Eimi vis dar lanko mokyklą. Vyriausia sesutė Džo, kad tėčiui nieko netrūktų ir kuo greičiau grįžtų namo, nusikirpo vešlius garbanotus plaukus, už kuriuos gavo dvidešimt penkis dolerius. Jos  ir toliau  drąsiai eina per gyvenimą, nepalūžta, mokosi būti laimingos, tikros „mažos moterys“.

         5–7 klasių mokiniai suprato  garsiai skaitydami šio romano ištrauką apie Džo nukirptus plaukus,  ir kaip būtent jie elgtųsi būdami herojės vietoje?  Užsiėmimo metu mokiniai noriai dalijosi savo mintimis, įspūdžiais, reiškė savo nuomonę, diskutavo. Ir visa tai puikiai aptarė su psichologe Asta Čėsniene ir socialine pedagoge  metodininke Edita Stanuliene. Edita Stanulienė užsiėmimą užbaigė šiltais, prasmingais ir gyvenimiškais žodžiais: „Kai būsite kuo nors nepatenkinti, pasvarstykite ir prisiminkite tuos, kuriems ypatingai šiuo metu reikia jūsų pagalbos, gerumo ir meilės. Paprasta tiesa. Jog atsakomybės jausmas, rūpestis, šypsena, geras žodis, atjauta suteiks kitiems džiaugsmo ir įkvėps lengvumo“ .

        Taikli ir vertinga citata, pasakyta lietuvių literatūros tyrinėtojo, kritiko  Alberto   Zalatoriaus: ,,Iš gero literatūros kūrinio galime gerti lyg iš kalnų šaltinio, ir jis niekada neišseks. Svarbu panerti į jį nuoga širdimi, nusimetus išankstinių nusistatymų rūbą, pasinerti kaip į naują, nežinomą pasaulį, turintį savo logiką ir religiją”.

        Mokiniams ir visiems tiems, kurie skaitys knygą „Mažosios moterys“, norėčiau palinkėti atrasti joje gerumą ir žmogiškumą, kasdienines pastangas išlikti, išmokti, pažinti, suprasti ir pasijusti laimingiems. Manau, šie argumentai turėtų įtikinti, parodyti drąsą  bei išmokyti mylėti ir užjausti artimus žmones.

 

                                                                                       Daiva Mikalauskienė

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt