Integruota netradicinė istorijos ir lietuvių kalbos pamoka „Kova už Lietuvos laisvę XIX a.“, skirta Knygnešio dienai

Kovo 16 dieną jau daugiau kaip šimtą metų Lietuvoje minima Knygnešio diena. Šią dieną  prisimenamas sunkus mūsų istorijos laikotarpis –  XIX a., kai carinė Rusija  buvo ne tik ištrynusi iš žemėlapio mūsų šalies vardą, bet stengėsi palaužti dvasiškai ir sunaikinti mūsų tautą net 40 metų drausdama spausdinti ir skaityti lietuviškas knygas bei mokytis lietuviško rašto. Tačiau sunki priespauda sulaukė tylaus ir atkaklaus pasipriešinimo: per Lietuvos žemę nusitiesė slapti knygnešių takai, kuriais tėvynę ir gimtąją kalbą mylintys žmonės, nepaisydami pavojų ir caro žandarų persekiojimo, gabeno ir platino draudžiamą lietuvišką spaudą ir knygas. Žymiausio iš jų – Jurgio Bielinio, gimusio 1846 metų kovo 16 dieną,  garbei Lietuvoje kasmet minima Knygnešio diena.

Šiai ypatingai dienai ir didvyriškiems mūsų protėviams paminėti kovo 15 dieną vyko netradicinė  nuotolinė pamoka visoms mūsų gimnazijos 5-toms klasėms  „Kova už Lietuvos laisvę XIX a.“ Pamoką organizavo istorijos mokytoja Audronė Pileckienė ir ją vedė kartu su lietuvių kalbos mokytoja Birute Plečkaitiene. Tai buvo ne tik netradicinė, bet ir integruota istorijos ir lietuvių kalbos bei literatūros pamoka.  Pamokoje taip pat dalyvavo Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejaus muziejininkė Odeta Barkauskienė, Lazdijų Laisvė kovų muziejaus muziejininkė Jūratė Paciukonienė, VDU kūrybinių industrijų studentė, atliekanti praktiką mūsų gimnazijoje, Gintautė Menkevičiūtė, 5a, 5b, 5c klasių mokiniai ir jų tėveliai.

Pamokos pradžioje buvo prisiminta, kaip atrodė Lietuva 1795 – 1915 m. būdama carinės Rusijos sudėtyje ir kokiais būdais XIX a. lietuviai kovojo už laisvę. 5c klasės mokiniai Domantas Navickas ir Ema Aleksandravičiūtė perskaitė pranešimus apie XIX a. Lietuvos kaimo gyvenimą. Patys aktyviausi ir daugiausia darbo nudirbę, ruošdamiesi šiai pamokai, buvo 5b klasės mokiniai. Jie, susiskirstę į grupes ir vadovaujami Milenos Rusevičiūtės, Mato Burneikos, Smiltės Skripkaitės, Ugnės Goberytės, Smiltės Ragelytės, Luknės Urbanskaitės, parengė bei perskaitė net šešis pranešimus apie 1831 m. sukilimo karžygę Emiliją Pliaterytę, apie Lazdijų krašto knygnešius ir pirmąjį lietuvišką laikraštį ,,Aušra“. Labai gražų pranešimą individualiai parengusi buvo Viltė Gražulevičiūtė. Mokinių pranešimus apie Emiliją Pliaterytę įvertino ir papildė įdomiomis įžvalgomis Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejaus muziejininkė Odeta Barkauskienė. Pamokos pabaigoje prisimindami ir apibendrindami viską, kas buvo kalbėta per pamoką, mokiniai varžėsi VDU studentės Gintautės Menkevičiūtės parengtoje viktorinoje Kahoot! programa. Geriausių rezultatų pasiekė ir pirmąją vietą laimėjo 5b klasės mokinė Smiltė Ragelytė.

Ši netradicinė integruota pamoka leido ne tik paminėti Knygnešių dieną, bet ir gerokai praplėtė mokinių žinias apie XIX a. Lietuvoje, padėjo jiems lavinti savarankiško darbo, viešojo kalbėjimo įgūdžius.

Istorijos mokytoja Audronė Pileckienė

Lietuvių kalbos mokytoja Birutė Plečkaitienė