Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 sausio
PATKPŠS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

„GIMTŲJŲ ŽODŽIŲ APKABINTAS, AŠ GYVAS KALBOJE“

 

        2017 metai paskelbti Lietuvių kalbos metais, todėl visoje šalyje vasario 16 – kovo 11 dienomis jau antrą kartą (pradėta 2016 m.) rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Jų iniciatorė – Valstybinė lietuvių kalbos inspekcija. Ta proga Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje vyko daug įdomių renginių, buvo organizuojamos parodos.

        Kovo 7 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos aktų salėje vyko gražus renginys „Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje“. Džiugu, kad renginyje dalyvavo žymi pedagogė, muziejininkė, visuomenininkė, kraštotyrininkė, Lazdijų Garbės pilietė ir naujai išleistos knygos penktokams „Kalbos namai“ viena iš autorių Birutė Vanagienė. Šiltas bendravimas vyko ir su Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotojomis ugdymui Edita Pavasariene, Virginija Spitriene, lietuvių kalbos mokytojomis Snieguole Mazaliauskiene, Vida Kvaraciejiene, Dale Jefimova, bibliotekininkėmis,  penktų klasių auklėtojomis ir, žinoma, su penktokais.

        Į salę sugužėję penktokėliai klausėsi savo bendraamžių minčių apie lietuvių kalbą, jos grožį, prisiminė svarbias Lietuvai istorines datas. Čia jie turėjo galimybę sužinoti daug įdomybių apie lietuvių kalbos ištakas, jos specifiką bei unikalumą.

        „Kurgi, sakau, pasaulyje yra tauta, tokia prasta ir niekinga, kad neturėtų šių trijų savų ir tarsi įgimtų dalykų: tėvų žemės, papročių ir kalbos? Sunaikink ją, – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę. Sunaikink ją, – užtemdysi saulę danguje, sumaišysi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę“, – šiuos prasmingus Mikalojaus Daukšos žodžius palydėjo 1gc klasės mokinių Karolinos Kardokaitės ir Evelinos Bendaravičiūtės dzūkų tarme atliktos liaudies dainos „Po vyšnių sodų vaikščiojau“ bei „Tai verkiau, tai verkiau“. Jas parengė  muzikos mokytoja Birutė Vžesniauskienė.

        Merginų dainos tarsi privertė visus atsikvošėti ir pagalvoti apie tai, kad dabarties žmogų slegia informacijos gausa, į mūsų kalbą veržte veržiasi įvairios svetimybės, kurios ją skurdina. Dėl to skursta ir mūsų, ypač jaunosios kartos, gebėjimas suprasti dvasinės patirties lobius, slypinčius tautosakoje, klasikos tekstuose, nukenčia jausmai. Knyga – tai žmonijos stebuklas. Šimtus ir tūkstančius ji išvedė į gyvenimo aukštumas. Žodis žodį veja, mintis mintį. Žinojimas daro žmogų gražų, išmintingą. Tarsi svariausias argumentas šioms mintims – naujai išleista Lazdijų rajono garbės pilietės Birutės Vanagienės ir mokytojos ekspertės Joanos Vaikšnoraitės nauja mokomoji knyga penktokams – pagalbinė lietuvių kalbos priemonė „Kalbos namai“.

        Nuoširdžiai ir atvirai savo kūrybinės veiklos patirtimi renginio metu dalinosi ir pati knygos bendraautorė Birutė Vanagienė. Ji pasidžiaugė ir padėkojo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5 klasių mokiniams  ir jų mokytojoms už puikią programą bei pristatė minėtą knygą, kurią parašė kartu su mokytoja eksperte Joana Vaikšnoraite. Knyga išleista 2017 metais neatsitiktinai – ši data primena, kad tuoj (2018 m.) minėsime mūsų valstybės nepriklausomybės šimtmetį. „Ši knyga, mūsų dovana valstybės šimtmečiui ir jos vaikams. Valstybė be savo kalbos, teritorijos ir žmonių – niekas. Žmogus ir kalba atspindi tautos gyvastį, kultūrą, politiką, santykį su kitomis tautomis, idėjas, patirtis, tautines vertybes“, – kalbėjo knygos autorė Birutė Vanagienė.

        Knygoje „Kalbos namai“ nuosekliai aiškinamos rašybos ir gramatikos taisyklės, leksikos subtilybės, perkeltinės žodžių reikšmės. Ypač rūpestį kelia į mūsų kalbą besiveržiančios svetimybės, žodžiai parazitai, kurie skurdina mūsų kalbą, kelia pavojų kalbos autentiškumui. Šių dienų mokiniai vis labiau domisi internetu, televizija, išmaniosiomis technologijomis, o knyga, rašytinis žodis lieka tarsi užnugaryje. „Neužmirškite, kad parašytas žodis šimtą kartų patikrintas, visada tikras ir taisyklingai parašytas, tuo tarpu internetiniai tekstai pilni klaidų: gramatinių, stiliaus, sintaksės, kalbos kultūros ir kitų“, – perspėjo knygos autorė. Gerbiama viešnia paragino mokinius neužmiršti ir tų laikų, kai lietuvių kalba buvo niekinama, draudžiama. Pasak autorės, mūsų kalbos žodžiai įgavo tokius sparnus, kad lietuvių kalba parašytos knygos išverstos į daugelį pasaulio kalbų. Į Lietuvą lietuvių kalbos studijuoti  atvyksta pasaulio šalių kalbininkai, kalbotyros tyrinėtojai. ,,O jūs patys, ar pasiruošę išmokti taisyklingai rašyti ir kalbėti?“ – šiuo retoriniu klausimu knygos pristatymą užbaigė Birutė Vanagienė.

        Be abejo, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenė džiaugiasi, jog knyga „Kalbos namai“ tikrai galės padėti penktokams mokytis lietuvių kalbos. Joje esantys linksmi piešinėliai, tekstai, rimuoti eilėraščiai padės suvokti ir išmokti įvairias taisykles. Daug gražių žodžių bei gilesnių įžvalgų  apie Birutės Vanagienės ir Joanos Vaikšnoraitės leidinį renginio metu  pasakė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vida Kvaraciejienė. Nuolat tobulėjančios informacinės technologijos suteikia galimybę greitai surasti reikiamą informaciją, dalintis mintimis, tačiau kalba praranda gyvumą, aiškumą bei estetiškumą. Dalindamasi savo mintimis apie šią knygą, mokytoja išsakė net 8 priežastis, kodėl šis vadovėlis yra įdomus bei naudingas. ,,Tai gana patraukli knyga ne tik savo išore, bet ir vidumi, nes čia daug spalvotų iliustracijų, o kai kurios iliustracijos dar ir labai juokingos. Be to, knygoje daug suktų užduočių, kryžiažodžių, mįslių, anekdotų apie visiems gerai pažįstamą Petriuką, juokingų tekstų. Čia gyvenimiškos situacijos supintos su liaudies išmintimi, todėl vaikams gerai suprantamos. O kur dar šmaikštūs mūsų žemiečio poeto Sigito Gedos eilėraščiai!“ – penktokus intrigavo mokytoja. Ji garantavo, kad turės ką veikti ir silpniau besimokantys, ir stiprūs mokiniai, nes ši knyga – tai realus korepetitorius namuose, padėsiantis patiems ugdytis gerus lietuvių kalbos įgūdžius.

        Prasmingus, gražius linkėjimus gerbiamai leidinio autorei Birutei Vanagienei išsakė Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Pavasarienė ir padėkojo ne tik už naudingą knygą, bet ir už sukauptą išmintį, patirtį, žinias bei gerą žodį.

        Po renginio niekas neskubėjo skirstytis: daugelis kalbino knygos bendraautorę, vartė visus sudominusią knygą, diskutavo. Vėliau visi renginio dalyviai sustojo įsiamžinti bendroje nuotraukoje, kuri bus tikra liudytoja, kaip vieningai mes siekiame puoselėti laisvos Tėvynės istoriją, tradicijas, papročius ir svarbiausia – kalbą.  

 

                                                                                       Daiva Mikalauskienė

 

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt