Gimnazijos skaitykloje – trys velykinės parodos

Artėja viena svarbiausių bei laukiamiausių pavasario švenčių –  Šv. Velykos. Kaip ir kasmet, prieš šią šventę Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykla pasipuošia įstabaus grožio velykinėmis parodomis. O jų šiemet net 3!

Pirmiausia lankytojo akį patraukia lazdijietės tautodailininkės Linos Valutkevičienės margučių paroda „Margi raštai“. Joje autorė pateikia 38 meistriškai išskutinėtus originalius margučius.

Lina Valutkevičienė skutinėti margučius pradėjo besimokydama 10 klasėje. Šio meno ją išmokė mama Valerija Vyšniauskienė. Vėliau skutinėjimo meno sėmėsi iš savo tetos Stasės Kvedarienės. Tautodailininkė yra Alytaus apskrities „Aukso vainiko“ prizinių vietų laimėtoja: 2006 m. (II vieta), 2007 m. (I vieta), 2008 m. (III vieta). 2013  ir 2014 m. jai suteiktas Geriausio metų meistro Dzūkijos regione vardas.

Menininkė aktyvi parodų bei edukacinių užsiėmimų dalyvė ir vedėja. Jos margučiai buvo eksponuojami Lazdijų krašto muziejuje, Lazdijų kultūros centre, Žemaitkiemio laisvalaikio salėje, Birštono muziejuje, Alytaus tautodailės salone, Lenkijos Respublikoje, Punske vykusiose parodose, Lietuvos dainų šventėje „Būties ratu“, Baltų meno parodoje Estijoje bei Taline, Radvilų rūmuose, Tūkstantmečio dainų šventės lietuvių liaudies meno parodoje „Tradicija ir dabartis“. Meistrė rengia edukacinius užsiėmimus, norintiems išmokti marginti margučius.

Parodoje eksponuojami meistriškai išskutinėti margučiai. Margučių marginimo motyvai paimti iš įvairių sričių. Tai tradicinių dzūkiškų juostų raštai, ypač dažni saulės, žvaigždžių, mėnulio motyvai, paukščių pėdutės, augalų raštai. Menininkės margučiai pasižymi grakščiomis bei lengvomis linijomis, nesuskaičiuojamomis virtinėmis taškelių, brūkšnelių. Kiekvienas velykaitis – tarsi atskiras meno kūrinys, kuriame atsispindi žydintis ir klestintis ką tik atbudusios gamtos pasaulis.

Skaitykloje galima išvysti įspūdingo grožio karpinių parodą „Pavasario virsmas – Velykos“. Parodos autorė – leipalingietė Laura Česnavičiūtė.  Šiuo subtiliu menu atlikta ir pateikta 38 darbeliai. Karpiniuose atsiskleidžia augmenijos ir gyvūnijos motyvai, gausu tradicinių lietuviškų simbolių (paukščių, žvėrelių, medžių, augalų ir kt.). Čia išvysime ir velykinį krepšelį su margučiais,  zuikutį, pelėdą, Velykų medį ir kt. Pasitelkusi popieriui žirkles, rėžtukus, aštrius peiliukus, Laura kuria įstabius karpinius. Dominuoja baltame, juodame, žaliame, raudoname fone paskleisti balti karpiniai. Kiekvienas jaunos merginos darbas stebina nepaprastu kruopštumu.

Nuotaikinga, pavasariu bei artėjančių švenčių laukimu džiuginanti gimnazijos specialiųjų (lavinamųjų) klasių mokinių parodėlė „Velykų rytą visa pražydo“.

Šiltuose ir jaukiuose mokinių atvirukuose bei paveiksliukuose galima pamatyti nubudusią gamtą, sužaliavusius medžius,  besikalančią žolę, pražydusias  pirmąsias pavasarines gėles, parskridusius paukštelius ir mielus naminius gyvūnėlius.  Žvelgiant į šiuos darbus, gali akimirką įsivaizduoti, ką kalba  pavasariu alsuojanti gamta.

Maloniai kviečiu aplankyti parodas ir pasidžiaugti profesionaliais, spalvingais ir kūrybingais darbais. Parodos veiks iki balandžio 15 d.

Daiva Mikalauskienė