Gimnazijos skaitykloje – biblioterapijos užsiėmimas moksleiviams

Dar Antikos laikais buvo žinoma, kad literatūra stiprina žmogaus dvasią. „Nutrimentum animae“ (Sielos penas) – toks užrašas buvo virš vienos senovinės bibliotekos durų. Dabar, kai gyvename žinių ir informacijos visuomenėje, žmogaus jausmai ir emocijos dažnai lieka užmiršti. Daug žmonių pastebi, kad skaitymas jiems yra puikus poilsio būdas. Knygos – tam tikra terapija, savipagalba, pasaulio bei mūsų atmintis. Pastaruoju metu dažnai sakoma, kad skaitydami gerą literatūrą, turime išskirtinę galimybę beveik tiesiogiai, per spausdintą žodį, bendrauti su pačiais kūrybos žmonėmis.

Jau tampa gražia tradicija Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje organizuoti biblioterapijos  užsiėmimus, kuriuos veda psichologė Asta Čėsnienė ir specialioji pedagogė metodininkė Edita Stanulienė. Balandžio 27 d. 5–7  klasių mokiniai ir vėl sugužėjo į gimnazijos skaityklą, kur jų laukė įdomi pažintis su anglų kilmės amerikiečių  rašytojos Frances Hodgson Burnett knyga „Paslaptingas sodas“.  Tai išties paslaptingumo, meninių ir psichologinių subtilumų prisodrinta knyga apie dešimtmetę mergaitę Merę Lenoks, kuri netekusi tėvų, atvežama iš Indijos į Angliją, pas motinos brolį poną Kraveną, kuriam mergaitė  mažai terūpi. Taip ji atsiduria naujoje, svetimoje – beje  romantizuotoje – aplinkoje, kurioje susipažįsta su ligotu, įžūliu Kolinu, gera dvaro tarnaite Marta, sodininku Benu Vėjoramsčiu, gyvūnų prižiūrėtoju ir jų kerėtoju Dikenu, ponu Kravenu  bei kitais.  Dvaras, viržynė, didelis namas su šimtu užrakintų kambarių, gausybė daržų ir sodų. Ir jau atrastas Paslaptingas sodas…

Vienas po kito pasikeisdami 5–7 klasių mokiniai garsiai skaitė keletą ištraukų iš Frances Hodgson Burnett knygos „Paslaptingas sodas“ , noriai diskutavo apie nemeilės, vienišumo, griūties bei draugystės sąveiką. Mokiniai giliai bei subtiliai „patyrinėjo“ kai kurių veikėjų poelgius, jų gyvenimo psichologiją. Ir, žinoma, Paslaptingą sodą. Taip pat atsakinėjo į psichologės ir specialiosios pedagogės metodininkės pateiktus klausimus. Čia jie aktyviai įsijungė į pokalbį bei pasidalijo savo „paslaptimis“.

Šios pamokos metu mokiniai daug sužinojo, praplėtė akiratį, dvasiškai turtėjo, tiesiog geriau suprato ir įvertino savo ir knygos herojų poelgius bei jausmus.

Tad kuo daugiau skaitysime tokių istorijų, tuo labiau įsijausime ir suprasime kitus. O kas gebės įsijausti, tas mokės ir užjausti. Gyvenkime, tikėkime ir džiaukimės stebuklu, kurį sukuria nuoširdi draugystė ir meilė.

Daiva Mikalauskienė