Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

GIMNAZIJOS SKAITYKLOJE ANTANO SADECKO FOTOGRAFIJŲ PARODA „PUSĘ AMŽIAUS TAMSOS“

        2019 m. sausio 13 – kovo 1 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia ekspedicijų į lietuvių tremties ir žūties vietas Sibire pradininko Antano Sadecko fotografijų ir asmeninių daiktų paroda „Pusę amžiaus tamsos“. Paroda parengta iš Lazdijų krašto muziejaus padalinio Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejaus fondų. Parodą skaityklai paskolino minėto muziejaus vadovė Odeta Barkauskienė.

        Parodoje eksponuojamos fotografijos, skirtos tremties paveldo puoselėjimui, priminti ir prisiminti lietuvių kančių ženklus tremtyje. Tai 17 nuotraukų, kuriose užfiksuotos ekspedicijų į tremties vietas, tremtinių palaikų parvežimo ir jų pagerbimo akimirkos, nykstančios tremtinių kapinės, kuklūs kapai, palinkę, nuvirtę, apaugę samanomis ir žolėmis kryžiai, nulūžusios bei sutręšusios tvorelės atšiaurioje tolimoje žemėje, didelei lietuvių daliai tapusioje nesvetingais namais ir apleistais kapais. Tiesiog fotografijose yra įamžintas mūsų tautos genocido aukų atminimas.

        Be fotografijų skaitykloje eksponuojamos ir Antanui Sadeckui įteiktos įvairios padėkos, diplomai, pagyrimo raštai  už tremties paveldo puoselėjimą – surengtas ekspedicijas į lietuvių tremties ir kalinimo vietas, sukurtus dokumentinius filmus, parengtas parodas, švietėjišką veiklą, patriotiškumą ir pilietiškumą. Taip pat parodoje galite susipažinti ir su ekspedicijų medžiaga bei  visuomeninės bendrijos „Lemtis“, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos, saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus paruoštomis ataskaitomis, įvairiomis bylomis, protokolais, įsakymais ir sutartimis.

        Didelės pagarbos vertas žmogus – Antanas Sadauskas, kuris savo žinias, talentą skyrė istorinei atminčiai, tremties paveldui. Gimė 1929 m. dainingoje Dzūkijoje- Pertako kaime, Lazdijų rajone, valstiečių šeimoje. Mokėsi Pertako ir Kapčiamiesčio pradinėse mokyklose, Leipalingio gimnazijoje. Toliau  mokslus tęsė Druskininkų gimnazijoje. 1949 m. abitūros egzaminų metu buvo suimtas ir tardomas Druskininkų ir Varėnos kagėbistų. Birželio 13-ąją, savo vardo dieną, buvo paleistas.  Mokytojų padedamas per vieną dieną išlaikė egzaminus ir tų metų rudenį įstojo į Kauno Politechnikos institutą. 1954 m. įgijo statybos inžinieriaus specialybę. Kaune gyvena nuo 1949 m. 1953 m. sukūrė šeimą, užaugino du sūnus. Dirbo Žemės ir Vandens ūkių projektavimo institutuose inžinieriumi ir konstruktoriumi.

        27-erius savo darbinės veiklos metus dirbo Lietuvos statybos ir architektūros mokslinio tyrimo institute skyriaus viršininku. Ten bedirbdamas pamėgo sportinį turizmą  bei fotografiją.   Ne kartą teko dalyvauti  Kauno miesto, Lietuvos ir tarprespublikiniuose konkursuose, buvo daugkartiniu jų laureatu, prizininku ir diplomantu.

        Išėjęs į pensiją, Antanas Sadeckas pradeda domėtis sovietinio genocido aukų likimais. Todėl kartu su bendraminčiais pradeda organizuoti ekspedicijas į lietuvių tremties ir žūties vietas Sibire.  Tampa vadovu. Vėliau įkuria visuomeninę bendriją „Lemtis“, kurios  tikslas – išsaugoti ir propaguoti tremties paveldą.

        Nuo 1973 m. dirbo organizacinį ir švietėjišką darbą turistinėse organizacijose, mokyklose ir kultūros namuose, rašė ir publikavo daugelį apybraižų, dalyvavo televizijų ir radijų laidose, rengė fotoparodas.

        2001 m. išleido fotoalbumą „Negrįžusiems“, į kurį sudėtos 1989-2000 m. ekspedicijų metu padarytos kapinių ir joje esančių kapų nuotraukos. Tais metais Antanas Sadeckas organizavo net devynias ekspedicijas: Altajuje, Krasnojarsko krašte, Irkutsko srityje ir Buriatijos respublikoje, aplankė apie 150 tremties ir buvusių lagerių vietovių, surado 121 kapines, jas inventorizavo, filmavo bei fotografavo. O sugrįžę į Lietuvą, dirbo švietėjišką darbą mokyklose bei kultūros įstaigose, kuriose subtiliai perdavė jaunajai kartai Lietuvos istorijos ir savo gyvenimo pamokas, pristatė gyvenimo prisiminimų knygas bei pasidalijo gyvenimo džiaugsmu ir ateities idėjomis.

        2003 m. parengė ir  išleido valstybės ir rėmėjų lėšomis knygą „Obels žiedų ašaros“, kurioje aprašytos sunkios tremties ir kalinimo sąlygos, lietuvių kapinių ir jose esančių kapų būklė, rūsti Sibiro gamta. Naudotasi dokumentais, rašytiniais ir žodiniais liudininkų parodymais ir autoriaus ilgamete kelionių po Sibirą patirtimi.

        2004 m. išleista knyga „Tėvyne, ilgesy miriau“. Jame yra detalūs tremties vietovių žemėlapiai, lietuvių kapinių schemos, kapų aprašai, tremtyje dirbusių, gimusių, mirusių ir kt. sąrašai.

        2009 m. už nuopelnus Lietuvos Respublikai apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

        Kilnūs ir prasmingi darbai, kuriuos nuveikė šis žmogus, – nesutelpa kraitėn… Jo puoselėjamos ir skleidžiamos kultūrinės vertybės, paskirtos Sibiro platybėms, įsirašo į kultūros vertybių puoselėtojų puslapius. Tauta, išsaugojusi savo papročius, istoriją ir praeities paveldą, yra nesunaikinama! Norintys geriau susipažinti su fotografijomis bei jas iliustruojančiais dokumentais, įvairių ekspedicijų medžiaga, Antano Sadecko Garbės raštais, diplomais, padėkomis, prašome užsukti į skaityklą. Paroda dar veiks iki kovo 1 dienos.

 

                                                        Straipsnį parengė bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

 

[wpgmza id="1"]

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Erika Poškevičienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt