Gimnazijos mokiniai tarptautinėje konferencijoje Laisvės kelias istorijos tėkmėje“

Kovo 19 diena mūsų gimnazijos šešiems 2gc klasės ir trims 5b klasės mokiniams buvo tikrai įsimintina ir labai turininga. Istorijos mokytojos Audronės Pileckienės paraginti jie dalyvavo tarptautinėje pažintinėje mokinių konferencijoje „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“. Šią konferenciją jau ne vienerius metus organizuoja Šiaulių ,,Romuvos“ gimnazija. Tik šiais metais ji buvo kiek netradicinė, t. y., kaip ir visi kiti šiųmečiai renginiai – nuotolinė. Vis dėlto Šiaulių „Romuvos“ gimnazijai kartu su Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centru pavyko suburti daugiau nei šimtą dvidešimt žmonių iš dviejų žemynų, keturių valstybių, dvidešimties savivaldybių bei daugiau nei trisdešimties mokyklų tikrai prasmingam, turiningam ir įdomiam renginiui.

Po Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos direktoriaus Vytauto Giedraičio sveikinimo žodžio vyko konferencijos plenerinis posėdis, kurio metu buvo perkaityti trys pranešimai apie ginkluotą rezistenciją pokario Lietuvoje, paskutinį žuvusį Žemaičių apygardos partizaną Praną Končių bei Baltijos šalių likimą ir darnią bendrystę kovojant už laisvę. Po to  visi konferencijos dalyviai pasiskirstė į penkis pokalbių kambarius, vienijamus bendros pranešimų tematikos: „Laisvės kovų verpetuose“, „Asmuo valstybėje I“, „Asmuo valstybėje II“, „Mano regiono istorija“, „Praeities ir dabarties sintezė“. Mūsų gimnazijos penktokai Milena Rusevičiūtė ir Rokas Motukas sekcijoje „Asmuo valstybėje“ skaitė pranešimą „Emilija Pliaterytė (Lietuviškoji Žana d’Ark)“. O penktokė Viltė Gražulevičiūtė buvo parengusi pranešimą apie Lazdijų krašto knygnešį Joną Kaluškevičių. Nors mūsų penktokai šioje konferencijoje buvo patys jauniausi dalyviai, tačiau jie pasirodė ne blogiau už vyresniuosius konferencijos dalyvius. O 2gc klasės mokiniai: Dovydas Miklušis, Guoda Radžiūnaitė, Kornelija Čitavičiūtė, Kamilė Pečiulytė, Rimgailė Kardokaitė ir Matas Spitrys – pristatė pranešimą „Laisvės karta neužmirš…“ Mūsų šauniųjų gimnazijos antrokų ir pačių jauniausiųjų – penktokų dėka Lazdijų Motiejaus Gustaičio  gimnazijos vardas skambėjo tarp kitų trisdešimties Lietuvos, Latvijos ir Argentinos mokyklų.

Po darbo sekcijose visi konferencijos dalyviai vėl susirinko į bendrą virtualų būrį išklausyti paskutinio pranešimo – tolimosios Argentinos lietuvių bendruomenę ir jos veiklą pristatė  Selene Baniles, prisijungusi į konferenciją paryčiais (Argentinos laiku). Įdomu buvo išgirsti ir išvysti, kaip lietuviškas šaknų nepamiršta ir jas puoselėja tolimajame žemyne gyvenantys lietuvių emigrantų palikuonys.

Ši konferencija – tai gaivus ir naujas žvilgsnis į gimtosios šalies istoriją, tai galimybė pažinti ją plačiau, giliau ir įdomiau. Tai supratimas ir tikėjimas, kad auga puiki jaunoji karta, pilna entuziazmo ir iniciatyvos, ateityje atstovausianti savo tautai ir savo tėvynei nė kiek ne prasčiau už praeities iškiliausias asmenybes.

Audronė Pileckienė, istorijos mokytoja

Birutė Plečkaitienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja