ATKURTOS LIETUVOS ŠIMTMEČIUI

Vasario 16-oji – pati reikšmingiausia Lietuvos istorijos data. 1918 metais įkurta nepriklausoma piliečių valstybė. 2018 metų vasario 16 d. švęsime Lietuvos valstybės gimimo šimtmetį. Ši data savotiškai sujungia 1253 m. liepos 6 dieną gimusią senąją Lietuvą ir 1990 metų kovo 11 dieną atkurtą nepriklausomą Lietuvą. Be vasario 16-osios nebūtų Kovo 11-osios ir mūsų valstybės   sėkmės istorijos.

Valstybės atkūrimo šimtmetis tarsi įpareigoja ne tik iškilmingai paminėti svarbią sukaktį, bet ir skatina susimąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Galima sakyti, kad Lietuvos šimtmetis – sėkmės istorija, kadangi Lietuva tapo Europos ir pasaulio subjektu, susiformavo moderni piliečių visuomenė, suvokianti laisvės ir su laisve susijusios atsakomybės svarbą.

Šiandien Lietuvos piliečiai – aktyvūs 21 amžiaus istorijos dalyviai, jos kūrėjai, suvokiantys, kad nuo jų priklauso ne tik dabartis, bet ir ateitis.

Siekdami paminėti Lietuvos šimtmetį, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos abiturientai kartu su svo auklėtojomis G. Durtinevičiene, I. Janulevičiene, Z. Šklėriene surengė protų mūšį. Renginyje dalyvavo keturios abiturientų komandos, kurios stengėsi įrodyti esančios pranašesnės už savo varžovus. Klausimai buvo suskirstyti į 3 pakopas, kiekvienos pakopos klausimai buvo susiję su pačiais svarbiausiais Lietuvos istorijos laikotarpiais, kai Lietuvos šviesuoliai turėjo žadinti tautos savimonę, priešindamiesi įvairioms Lietuvą niokojusioms negandoms. Mokiniams reikėjo atgaminti žinias apie  Lietuvai svarbius istorinius įvykius, jų įtaką politiniam, kultūriniam šalies gyvenimui, prisiminti iškiliausių žmonių indėlį tautos sąmonėjimui, priespaudos pančių atsikratymui.

Suvedus rezultatus, paaiškėjo, jog nugalėtoja tapo 4gb klasės komanda (Dagna Karakaitė, Marija Muraškaitė, Simona Stančikaitė, Viltė Karakaitė, Gabrielė Stankevičiūtė, Diana Miliauskaitė, Modestas Čerkelis ir Arvydas Cimakauskas).

Antri liko 4ga klasės mokiniai (Goda Bieliukaitė, Augustas Kmieliauskas, Karolina Kardokaitė, Milena Bigelytė,  Evelina Stankevičiūtė, Aira Radzevičiūtė, Lina Janušonytė).

Trečiąją vietą užėmė 4gc klasės komanda (Jolanta Jančiukaitė, Goda Valukonytė, Tomas Tamkevičius, Aistis Škarnulis, Donatas Liaukevičius, Adomas Slančiauskas, Mantas Jablonskas, Gabrielė Dimšaitė).

Šalia svarbiausio Šimtmečio simbolio – tautinės vėliavos – turime Vytį, svarbiausią mūsų valstybės simbolį, parodantį senosios ir moderniosios Lietuvos jungtį.

Šimtmetis atskleidė, kad mokame iš istorijos gelmės pasiimti tai, ko reikia dabarčiai; jeigu būtina, imamės atsakingo, neretai sunkaus visuomenės ir valstybės tobulinimo darbo; giname laisvę, kai šiai pamatinei vertybei iškyla pavojus; turime drąsos kurti ne tik savo, bet ir Europos bei pasaulio istoriją. Šie dalykai teikia pagrindą didžiuotis atkurtos Lietuvos laimėjimais, įkvepia kurti dabartį ir leidžia viltingai žvelgti į ateitį.

Viltė Karakaitė, 4gb