Parodoje – Kuršių nerijos kraštovaizdis ir atvirukai ant šilko

Jau antras mėnuo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia kapčiamiestiečio Jono Markevičiaus fotografijų paroda „Lietuvos perlas. Kuršių nerijos vaizdai“.  Fotografas parodoje eksponuoja 17 spalvotų fotografijų, kuriose vyrauja Kuršių nerijos kraštovaizdis, įspūdingos kopos, unikali gamta bei ypatingas saulės spindulių žaismas. Čia galima išvysti gamtos tvarinį – Parnidžio kopą, Nidos senąsias kapinaites su senoviniais antkapiais – krikštais, Preilos  evangelikų liuteronų senąsias kapinaites, pažymėtas koplytstulpiu, Kuršių nerijos kopų Nidos apylinkėse apželdinimo pradininko Georgo Dovydo Kuverto kapą ir kt. Iš tikrųjų tai visų mūsų pasididžiavimas ir grožio kampelis  – Kuršių nerija. Jono Markevičiaus fotografijos – harmoningo gamtos grožio bei unikalaus kultūrinio kraštovaizdžio silueto atspindžiai. Nuostabi Lietuvos gamta   lydi Joną ilgame  jo kūrybiniame kelyje.

J. Markevičius gimė ir augo Kapčiamiestyje (Lazdijų rajonas). Sukūręs šeimą apsigyveno Kaune. Užaugino dvi dukras.

Išėjęs į užtarnautą poilsį, sugrįžo ir įsitvirtino tėviškėje. Būtent nuo vaikystės gražios Lietuvos gamtos paslapčių inspiruotas Jonas ir dabar nuolat keliauja nešinas  fotoaparatu ir fiksuoja pamatytus vaizdus.

Be to, kapčiamiestietis propaguoja sveiką gyvenseną, sveiką mitybą bei aktyvų gyvenimo būdą. Jis yra entuziastingas įvairių renginių, vykstančių Kapčiamiestyje, dalyvis, įdomus pašnekovas bei draugiškas, malonus žmogus.

Gimnazijos skaitykloje galima susipažinti dar su viena  puikia atvirukų parodėle „Atvirukai ant šilko“. Tai Aštriosios Kirsnos mokyklos mokinių darbai. Per dailės bei technologijų pamokas, vedamas mokytojų Eglės Smirnovienės ir Linos Živatkauskaitės – Žaliauskienės, mokyklos mokiniai išbandė šią nuostabią techniką. Pamokų metu jie tik susipažino su šilko tapyba, o pirmieji sukurti atvirukai su sukurtais paveikslėliais tapo išties subtilūs ir elegantiški. Mokiniai buvo nustebinti gautu rezultatu bei įdomia veikla.

Šiandien šilko tapyba užsiima daugybė profesionalių menininkų visame pasaulyje. Yra išrasta daug įvairių šilko dažų ir priedų. Tik pagrindas vis tas pats – natūralus šilkas iš Kinijos.

Tapyba ant šilko visų pirma yra didžiulis malonumas. Tapant negalima skubėti, būti susinervinusiam ar galvoti apie kažką kita. Tapybos procesas ant šilko įtraukia ir veikia tarsi meditacija, tuo pačiu leidžianti išreikšti kūrybinius sugebėjimus, nuotaiką ir emocijas. Tapyba ant šilko yra kitokia nei ant drobės ar popieriaus tapant aliejiniais ar akriliniais dažais. Labiausiai ši tapybos technika  galbūt artima tapybai akvarele. Šilko dažai liejasi lengvai ir kartais būna nevaldomi – jeigu jie jau kur nutekėjo, tai susigėrė į šilką ir dažų nei ištrinsi, nei užtapysi. Niekaip nepaslėpsi. Bet tuo pačiu šios medžiagos leidžia išgauti netikėtą efektą ir iš anksto konkrečiai neapibrėžtą rezultatą.

Tad visus kviečiu maloniai užsukti į gimnazijos skaityklą ir pasigrožėti nuostabiomis Jono Markevičiaus fotografijomis bei susipažinti su šilko tapyba. Parodos veiks iki gegužės 13 d.

Daiva Mikalauskienė