Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

3g klasės mokinys – 50-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso laureatas

        Balandžio 5–7 dienomis Vilniuje vyko 50-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso respublikinis turas, į kurį šiais metais buvo pakviesti 102 jaunieji kūrėjai iš 35 Lietuvos miestų ir rajonų. Jų darbus vertino ir kartu su mokiniais aptarė kompetetinga komisija iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vilniaus universiteto, taip pat visuomenei gerai žinomi mokslininkai ir menininkai: doc. dr. Regimantas Tamošaitis, dr. Brigita Speičytė, dr. Viktorija Šeina-Vasiliauskienė, dr. Bronė Stundžienė, dr. Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė, dr. Daiva Vaišnienė, dr. Laimutė Bučienė, eseistė Gintarė Adomaitytė ir publicistas Andrius Kunickis, prozos kūrėjai Laura Sintija Černiauskaitė, Daina Opolskaitė, Kristina Gudonytė, rašytojas ir filosofas Andrius Jakučiūnas, poetai Donatas Petrošius, Ričardas Šileika, vertėjos Irena Aleksaitė, Nijolė Chijenienė, Aušra Karsokienė, Jonė Ramunytė ir Austėja Merkevičiūtė.

        Šiais metais jubiliejinio konkurso dalyviai buvo apgyvendinti pačioje Vilniaus širdyje – centre esančiame viešbutyje „Europa City Vilnius“, nuo kurio visai netoli iki pagrindinių konkurso veiklos centrų. Konkurso atidarymo renginys vyko Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, o mokinių darbų aptarimai, pokalbiai su vertintojais prozos, poezijos, literatūros kritikos, publicistikos ir eseistikos, tautosakos, kalbos ir vertimų sekcijose vyko Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Baigiamasis renginys – konkurso dalyvių apdovanojimai – balandžio 7 d. vėl sugrįžo į Lietuvos nacionalinę biblioteką.

        Mokiniai turėjo unikalią galimybę savo kūrybą skaityti Rašytojų sąjungos klube, kur jų klausytojai buvo ne tik bendraamžiai ir mokytojai, bet ir kūrybinė bei akademinė Lietuvos bendruomenė. Laisvu nuo darbų sekcijose metu jaunieji filologai lankėsi Valdovų rūmuose, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žiūrėjo švedų filmą „Ledo drakonas“, kuris BUFF tarptautiniame kino festivalyje Malmėje pripažintas geriausiu vaikų kino filmu (šią galimybę jaunųjų filologų konkurso dalyviams suteikė Švedijos ambasada Vilniuje).

        Į 50-ąjį jubiliejinio jaunųjų filologų konkurso respublikinį turą buvo pakviesti ir du mokiniai iš Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos: į publicistikos ir eseistikos sekciją 1gA klasės mokinė Inesa Uzdilaitė ir į prozos sekciją 3gC klasės mokinys Einoras Kelmelis. Abu mokinius ruošė mokytoja Vida Kvaraciejienė. Inesos publicistinės ir meninės esės, pavadintos „Apie provincijos sindromą, rudeninę depresiją ir angelus“, buvo pagirtos už savitą stilių, nuoširdumą.  Publicistas ir žurnalo „Naujoji Romuva“ redaktorius Andrius Kunickis atkreipė dėmesį į Inesos darbuose pavartotą terminiją, kuri atitiko žanrinius reikalavimus ir nė kiek, pasak redaktoriaus, nepagadino kūrinių. Tačiau eseistė ir žurnalo „Meno bangos“ redaktorė Gintarė Adomaitytė pastebėjo, kad Inesos kūryba balansuoja ant ribos su novelistika ir pasiūlė jai kitais metais kūrinius adresuoti prozos sekcijai, kur galbūt pasiseks labiau, arba daugiau skaityti eseistų, pavyzdžiui, Montenio, kūrybą, kad pamatytų aiškią ribą tarp meninės esės ir novelės.

        Einorui pasisekė labiau: jo dviejų novelių ir dviejų novelečių rinkinys, pavadintas „Keturios novelės apie tą patį“, sužavėjo prozos vertintojų komisiją atvirumu, subtilumu ir žodžio taupumu. Negailestingai visiems prozininkams jų kūrybos trūkumus komentavęs rašytojas ir filosofas Andrius Jakučiūnas į Einoro kūrybą pažvelgė kaip į iššūkį moteriškajai literatūrai: anot jo, visi įpratę, kad literatūroje jausmingai galima kalbėti tik apie moterį, apie moters vidinį pasaulį, apie moters išgyvenimus, o kaip jaučiasi vyras – niekam nesvarbu. Taigi Einoras visiems įrodė, kad vyro pasaulis gali būti net jautresnis už moters ir kad vyras nė kiek nesidrovi apie jį kalbėti. Tuoj pat kilo diskusija, ką reiškia vyriškumas apskritai: ar tai tik alfa patino jėgos pozicijos demonstravimas, ar tai ir moralinis vyro, kuris nesivaržo kalbėti apie jausmus, tvirtumas? Paauglių literatūros kūrėja Daina Opolskaitė prisipažino, kad atsitiktinai Einoro noveles ji perskaitė pirmiausia. Rašytojos žodžiais tariant, „prarijo“ jas vienu atsikvėpimu ir po jų turėjo daryti pertrauką, nes buvo apie ką pamąstyti. Jai pritarė ir rašytoja Laura Sintija Černiauskaitė, dar atkreipusi dėmesį ir į suktas Einoro metaforas – mat kai kurios jai buvusios tikra mįslė. Vaikų literatūros kūrėja Kristina Gudonytė sakė, kad nepaisant keleto pernelyg sentimentalių vietų, Einoro kūryba tikrai labai gera, ir skatino jos neapleisti. Bet didžiausias netikėtumas vaikino laukė trečią konkurso dieną, kai per apdovanojimų ceremoniją skaitant vertinimo komisijų protokolą jis išgirdo, kad už gerą prozą Švietimo ir mokslo ministro įsakymu yra apdovanojamas III laipsnio diplomu ir medaliu. Džiaugsmui nebuvo ribų!

        Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenė sveikina 50-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso (prozos sekcijos) respublikinio turo III vietos laimėtoją 3gC klasės mokinį Einorą Kelmelį ir linki kūrybinės sėkmės.

 

                                           Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos informacija

 

 

[wpgmza id="1"]

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Erika Poškevičienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt