148–ųjų Motiejaus Gustaičio gimimo metinių minėjimas

Dzūkijos šviesuolis Motiejus Gustaitis gimė 1870 metų vasario 27 dieną Rokuose (Kauno apskrityje), mirė 1927 metų gruodžio 23 dieną Lazdijuose  – kunigas, poetas, vertėjas, literatūros ir kultūros tyrinėtojas, pedagogas, filosofijos daktaras. Nuo 1918 metų Seinų „Žiburio“ gimnazijos direktorius. Seinus okupavus lenkams, kartu su gimnazija nuo 1920 metų sausio 12 dienos įsikūrė Lazdijuose, kuriuose gyveno iki mirties. Šio šviesuolio vardu 1995 m. pavadinta mūsų gimnazija, todėl kiekvienais metais minime jo gimimo metines.

Kovo 15d. mes, 1gc klasės mokiniai, su auklėtoja Jolanta Patackaite klasės valandėlę skyrėme Motiejaus Gustaičio 148- osioms gimimo metinėms paminėti.

Šiame minėjime dalyvavo ir skaityklos darbuotoja  Daiva Mikalauskienė, skaičiusi pranešimą „Jei prabustų Motiejus Gustaitis“, kuriame kalbėjo apie šio šviesaus žmogaus  kūrybą, įkvepiančias jo mintis ir pasisakymus apie tėvynę.

Po to mano bendraklasė Medeina Struckutė  parodė skaidres ir priminė svarbiausius Motiejaus Gustaičio gyvenimo faktus, papasakojo apie jo nuveiktus darbus, kūrybą. Kai kurie iš mano bendraklasių  pirmąkart išgirdo, kad  1924 metais Motiejaus Gustaičio dėka Lazdijuose buvo atidarytas Dzūkijos krašto muziejus, kadangi jis surinko tautosakos, etnografijos, buities eksponatų bei archeologinių radinių ir sukūrė ekspoziciją. Čia buvo saugomas ir karaliaus Žygimanto Augusto 1597 m. Lazdijų miestui suteiktos privilegijos aktas. Mums paliko didelį įspūdį tas faktas, kad Motiejus Gustaitis eilėraščius spausdinti pradėjo dar spaudos draudimo metais pogrindinėje literatūroje, vėliau bendradarbiavo daugelyje Lietuvos laikraščių ir žurnalų, redagavo katalikišką žurnalą „Žiburys“, išleido poezijos knygas „Aureolė“, „Tėvynės ašaros“ , „Sielos akordai“, „Varpeliai“ ir kitas (iš viso 22 knygas, 10 iš jų parašė gyvendamas Lazdijuose), vertė užsienio autorių kūrinius, rašė monografijas.

Mes irgi skaitėme Motiejaus Gustaičio eilėraščius, kuriuose atsispindi Tėvynės meilės idėja, asmeniniai jo išgyvenimai. Labai susižavėjome eilėraščiais „Dzūkijai“, „Mūsų mokyklai“, padavimu „Pilaitė“, kuriuose apdainuotas mūsų gimtasis kraštas.

Pati įdomiausia šio renginio dalis buvo viktorina „Pažink Lazdijų kraštą ir Motiejų Gustaitį“, parengta skaityklos darbuotojos Daivos Mikalauskienės. Mes buvome suskirstyti grupėmis ir turėjome atsakyti į daugybę klausimų, susijusių ne tik su Motiejumi Gustaičiu, bet ir su pačiais Lazdijais. Šios viktorinos dėka mes dar daugiau sužinojome apie šį žmogų ir mūsų gimtąjį kraštą. Smagu, kad viktorinos nugalėtoja tapo grupė, kurioje dalyvavau ir aš. Dėkojame gerbiamai Daivai Mikalauskienei už saldžius apdovanojimus.

Mes didžiuojamės, kad mokomės  gimnazijoje, pavadintoje šio šviesaus žmogaus vardu. Stengsimės saugoti Motiejaus Gustaičio atminimą ir iš jo mokytis mylėti savo gimtąjį kraštą, darbuotis jo labui.

Edita Sedimkaitė, 1gc klasės mokinė